polish flag english flag

Joga

Joga na plaży

Wyjątkowe właściwości klimatu Poddąbia, leżącego w strefie uzdrowiska Ustka, pozwalają na leczenie dolegliwości związanych przede wszystkim z układem krążenia i oddechowym oraz nerwowym (obecność jodu i mikroelementów zawartych w przesyconym morską bryzą powietrzu oraz olejków eterycznych z dębowo – bukowo – sosnowych lasów).

Organizowane są od lat specjalne turnusy, pozwalające na pełne zrelaksowanie się i zadbanie o siebie.

Joga podczas zachodu

Zajęcia prowadzone są przez dyplomowanych nauczycieli i trenerów jogi ze Szkoły Jogi Surya Namaskar z Wrocławia, także z Yoga International z Krakowa, JMK Joga z Gdyni, Sztuka Yogi, Akademią ASAN z Warszawy, z Zofią Netter z Trójmiasta.

Ćwiczenia odbywają się na sali do ćwiczeń lub w plenerze.
W restauracji MORSKA jest możliwość spożywania dań wegetariańskich.

Proponujemy ćwiczenia:

 • hatha joga (Iyengar) – precyzyjne asany wykonywane z użyciem przyrządów, dużo pozycji stojących i równoważnych wzmacniających układ kostny i mięśniowy; pozycje odwrócone przy ścianie; relaks końcowy w pozycji „martwego ciała”.
  Metoda opracowana i przywieziona na Zachód przez wielkiego Mistrza jogi B.K.S Iyengara. Charakterystyczną jej cechą jest używanie do prowadzenia praktyki szeregu przyborów i przyrządów wymyślonych przez samego Mistrza: pasków, klocków, wałków, specjalnych poduszek, krzeseł itd. Ich użycie pod okiem fachowego instruktora szybciej niż w klasycznej metodzie zwiększa sprawność poszczególnych partii ciała. Pozwala też na wykonywanie ćwiczeń ludziom z określonymi problemami fizycznymi.
  W metodzie Iyengara duży nacisk kładzie się na precyzję wykonywania asan. Każdą sesję kończy kilkuminutowy relaks. Ćwiczenia oddechowe (pranayama) wykonywane są na oddzielnych sesjach dopiero po osiągnięciu pewnego zaawansowania w praktyce.
 • sivananda joga – klasyczna joga: relaksacja ciała i umysłu, mantra OM, ćwiczenia oddechowe, rozgrzewka (powitanie słońca), 12 podstawowych asan (w tym pozycje odwrócone) i ich warianty, odpoczynek między niektórymi asanami, głęboki relaks końcowy.
  Metoda ta odwołuje się do prastarych technik uprawiania jogi:
  • bez przyrządów (używamy tylko mat przeciwpoślizgowych),
  • z zachowaniem kolejności wykonywania asan, z uwzględnieniem ćwiczeń oddechowych (pranayama),
  • – relaksacyjnych (savasana).
 • joga w ciąży – delikatne ćwiczenia prowadzone wg metody B.K.S. Iyengara dla kobiet powyżej 12 tygodnia ciąży; asany relaksujące kręgosłup i nogi, wzmacniające mięśnie miednicy; relaks i wyciszenie umysłu.
 • pilates w ciąży – ćwiczenia łatwe do wykonania, bezpieczne dla matki i dziecka, zmniejszają niekorzystne objawy związane z ciążą (np. obrzęki rąk, stóp i kostek), poprawiają postawę ciała i samopoczucie, wzmacniają mięśnie dna miednicy, relaksują i poprawiają oddychanie, przeciwdziałają bólom w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, przygotowują ciało matki do wysiłku związanego z porodem.
 • ashtanga – joga w stylu vinyasa (przepływ): asany połączone w sekwencje, których podstawą jest powitanie słońca; dla początkujących i dla zaawansowanych zajęcia trwają półtorej godziny. W grupie zaawansowanej /Mysore/ (możliwa samodzielna praktyka pod okiem instruktora); dużo asan „siłowych”; szybkie tempo; końcowy relaks w pozycji leżącej.
 • maha joga – czyli tzw. joga integralna, działająca na ciało, umysł i duszę, poprzez pogłębienie praktyki asan, oddechu i świadomości.
 • kundalini joga – początek: skupienie i koncentracja umysłu, mantra inicjująca, zestaw asan wzmacniających ciało i pobudzających energie kundalini, „oddech ognia”, relaks i mantra końcowa.