polish flag english flag

Klimat

Zachód słońca szeroki

Na klimat Poddąbia, leżącego zaledwie 200 m od brzegu Bałtyku, największy wpływ ma oczywiście morze (klimat oceaniczny i morski). Bliskość morza sprawia, że lato i zima są stosunkowo krótkie, wydłużają się natomiast pozostałe pory roku. Lato jest nieco chłodniejsze (co z pewnością doceniają turyści z rozgrzanych miast), zima jest natomiast łagodniejsza niż gdzie indziej w Polsce – w tym rejonie roczna amplituda temperatur jest najniższa w kraju – wynosi 17,9°C. W przyrodzie objawia się to zielenieniem drzew dopiero pod koniec kwietnia oraz przybieraniem jesiennej szaty już pod koniec września.

Pod względem nasłonecznienia rejon Poddąbia jest drugim w Polsce, jest tu 1616 słonecznych godzin w roku (po Gdyni z 1655 godz.). Wpływ słońca łagodzi przyjemny nadmorski wiaterek umożliwiający opalanie się, bez zagrożenia przegrzania organizmu. Ten przyjemny wiaterek to bryza, czyli tzw. wiatr lokalny. Bryza wieje w ciągu dnia od morza, potem po zachodzie następuje kilkadziesiąt minut ciszy i pojawia się bryza nocna, wiatr od lądu.

Wiosną i jesienią w Poddąbiu bywa wietrznie (wiatry gł. południowo-zachodnie). Latem wiatru jest mniej, zresztą wspaniały klifowy brzeg skutecznie osłania plażowiczów zarówno od wiatrów wiejących od strony lądu, jak i tych od morza (poprzez znane wszystkim żeglarzom zjawisko ciszy przy wysokim brzegu).

Specyficzne ukształtowanie klifowego wybrzeża powoduje także obserwowane czasami zjawisko rozganiania chmur, zapewne przez prądy wstępujące – objawia się to w ten prosty sposób, że podczas gdy w Poddąbiu świeci słońce, kilka-kilkanaście kilometrów w głąb lądu (np. w Słupsku) pada rzęsisty deszcz, czasami przez cały dzień.

Powietrze jest wilgotne (ok. 83%), o świcie często występują mgły. Czyste, wilgotne powietrze zawierające aerozol morski wpływa korzystnie na błony śluzowe i usprawnia czynności układu oddechowego. Najwięcej aerozolu morskiego w powietrzu notuje się podczas umiarkowanych prędkości wiatru i w czasie mgły. Jod występuje natomiast w dużej ilości podczas słonecznej pogody (maksimum po południu). Podobnie jak inne składniki aerozolu morskiego jod jest wymywany przez opady.

Położenie i walory klimatyczne nadają się doskonale do prowadzenia całorocznej kuracji układu oddechowego. Położenie nadmorskie Poddąbia powoduje łagodzenie dobowych i rocznych amplitud temperatury powietrza. Piaszczysta i drobnoziarnista plaża osłonięta jest wałem wydmowym i pasem nadmorskich lasów, bogatych w olejki eteryczne co doskonale wpływa na warunki oddechowe.

Klimat

Klimat kształtowany jest wpływem morskich mas powietrza i lądem – przy cyrkulacji południowej. Rejon Poddąbia posiada korzystne warunki insolacyjne, a średnia liczba godzin słonecznych roku wynosi średnio ok. 1616 godzin, jest to jedno z najbardziej słonecznych miejsc w kraju. Panujący tutaj mikroklimat uważany jest wyjątkowy ze względu na rzadko występujące razem czynniki. Suchy bór sosnowy z olejkami eterycznymi, jod, odpowiednia jonizacja oraz dużo słońca tworzą tę niezwykłą mieszankę. Wysoki klif powoduje, że wiatr z nad morza odbija się i unosi wysoko wilgotne powietrze. Zatem często kiedy w okolicznych miejscowościach pada deszcz, to omija on Poddąbie.

Sezon kąpielowy trwa tu około 80 dni. Duża zmienność klimatu lokalnego bardzo ułatwia oddziaływanie bodźców na ludzki organizm.

Aerozol morski występujący w powietrzu w strefie nadbrzeżnej, stanowi naturalny czynnik leczniczy, wykorzystywany efektywnie w uzdrowiskowym leczeniu przewlekłych chorób oddechowych, chorób zawodowych i alergicznych. Pozytywne działanie nadmorskiego powietrza zasobnego w jod, sole wapnia i magnezu wspomagane jest ponadto ujemną jonizacją. Ma doskonały wpływ zarówno na dorosłych jak i na dzieci.

Jony ujemne bardzo korzystnie działają na samopoczucie, dodają energii życiowej. Spacery plażą nad samym morzem, gdzie rozbijają się masy wody, są dla zdrowia bardzo korzystne.


Copyright by Joanna Widy