polish flag english flag

Niezwykłe Poddąbie

Trudno jest w Polsce znaleźć równie piękną miejscowość.

Poddąbie jest położoną nad samym morzem, otoczoną lasami polaną. Już sama droga dojazdowa – 4 kilometry pięknym lasem, daje nam przedsmak tego co zobaczymy na końcu. A zobaczymy maleńką miejscowość, w której znajdziemy wszystko to co jest potrzebne do wakacyjnego odpoczynku.

Poddąbie z lotu ptaka 2

W sezonie w Poddąbiu czynne są trzy sklepy, trzy restauracje, pizzeria, lodziarnia, trzy smażalnie ryb, poczta i kawiarnia – zapewniają wszystko co trzeba osobom spędzającym urlop. Nie ma straganów, głośnej muzyki, tłumów ludzi kłębiących się latem w nadmorskich „kurortach” – Poddąbie jest na to po prostu zbyt małe.


Wszędzie wokół Poddąbia rozciąga się las. Piękny las z dębami, starymi bukami i wielkimi sosnami. Nie żadne nadmorskie sosenki, a prawdziwy las po którym można spacerować i zbierać grzyby. Jedynie 200 metrów takiego parkowego lasu oddziela Poddąbie od szerokiej, piaszczystej plaży.

Las kończy się przepięknym klifem schodzącym tarasowo na plażę. Klif opada łagodnie, jest piaszczysty, porośnięty wielkimi powyginanymi bukami. Skrajem klifu prowadzi ścieżka, widoki zapierają dech w piersiach.

Na plażę schodzimy po wygodnych schodach zaopatrzonych w szerokie podesty ułatwiające zejście. Plaża w Poddąbiu jest piaszczysta, szeroka i bardzo ładna. Ma ok. 50-60 m szerokości i nawet w sezonie nie jest zatłoczona. Przy głównym zejściu jest kąpielisko strzeżone przez WOPR.

Ciekawostki:

  • Na stałe mieszka tu tylko 8 rodzin – dwadzieścia parę osób.
  • W Poddąbiu liczba słonecznych godzin w roku wynosi 1616. Jest to drugi najbardziej słoneczny rejon w Polsce (po Gdyni – 1655 godzin). Liczba dni z komfortem klimatycznym w roku wynosi 30%.
  • Na 60 km odcinku wybrzeża pomiędzy Jarosławcem, a Łebą tylko 15 km z 4 miejscowościami ma dostęp do morza. Są to Ustka, Poddąbie, Dębina i Rowy. Pomiędzy Jarosławcem a Ustką rozciąga się poligon wojskowy, natomiast na wschód od Rowów – Słowiński Park Narodowy.
  • Klif w Poddąbiu to skutek sztormu z listopada 1914 r. Poziom wody podniósł się wtedy o 162cm. Obsunęło się 540 m brzegu, jęzor piachu ma 80m długości. Od tego czasu (96 lat) jest to jedyny stabilny klif na polskim wybrzeżu. Od 1965 r. przybyło tu nawet ok. 20 m plaży. Dla porównania w Dębinie i Orzechowie ubyło w tym czasie ponad 60m wybrzeża (średnio ok. 1,7 metra rocznie).

Copyright by Adam Piotrowski, Joanna Widy